# RT-770-3/16-0-SP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RT-770-3/16-0-SP
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Heat Shrink Tubing
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rt-770-3-16-0-sp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rt-770-3-16-0-sp#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/52/43/1352431-CM4846-000-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Features:** Chemical Resistant
- **Inner Diameter:** 0.093" (2.36mm)
- **Length:** 500.0' (152.4m)
- **Material:** Fluoropolymer
- **Recovered Wall Thickness:** 0.016" (0.41mm)
- **Shrink Temperature:** 150°C