# RT-1145-OX-12-0-CS6302
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RT-1145-OX-12-0-CS6302
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Cables, Wires - Management
- **Subcategory:** Heat Shrink Tubing
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rt-1145-ox-12-0-cs6302
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rt-1145-ox-12-0-cs6302#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Black
- **Inner Diameter:** 0.630" (16.00mm)
- **Length:** 0.208' (63.50mm, 2.50")
- **Material:** Fluoroelastomer (FKM)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 200°C
- **Recovered Wall Thickness:** 0.070" (1.78mm)
- **Shrink Temperature:** 175°C