# RSX301LAM30TFTR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RSX301LAM30TFTR
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rsx301lam30tftr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rsx301lam30tftr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/6-/VS/846-VS13VUA1LAMDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (Max)
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** PMDTM
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 30 V