# RSX201L-30TE25
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RSX201L-30TE25
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rsx201l-30te25
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rsx201l-30te25#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/RS/A3/0L/RSA30LDDTE25DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (Max)
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** PMDS
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 440 mV @ 2 A