# RST-GS-P-51-SMA-H
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RST-GS-P-51-SMA-H
- **Manufacturer:** Raltron Electronics
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rst-gs-p-51-sma-h
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rst-gs-p-51-sma-h#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Whip, Straight
- **Applications:** General Purpose
- **Frequency (Center:** 925MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 890MHz ~ 960MHz
- **Gain:** 2dBi
- **Height (Max):** 2.008" (51.00mm)
- **Mounting Type:** Connector Mount
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 50 W