# RST 80-BULK-SHORT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RST 80-BULK-SHORT
- **Manufacturer:** Bel Fuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rst-80-bulk-short
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rst-80-bulk-short#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/50/7-/17/507-1723-3-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/24/81/75/2481754-507-1183-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CCC, CE, cURus, SEMKO, VDE
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 100A
- **Current Rating (Amps):** 80 mA
- **Fuse Type:** Board Mount (Cartridge Style Excluded)
- **Melting I²t:** 0.01
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Response Time:** Slow Blow
- **Size:** 0.329" L x 0.157" W x 0.303" H (8.35mm x 4.00mm x 7.70mm)
- **Voltage Rating:** 250 V