# RSMF12JA1R00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RSMF12JA1R00
- **Manufacturer:** Stackpole Electronics, Inc.
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rsmf12ja1r00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rsmf12ja1r00#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/RS/MF/2J/RSMF2JT1R00CT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Oxide Film
- **Features:** Flame Proof, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 200°C
- **Power (Watts):** 0.5W, 1/2W
- **Resistance:** 1 Ω
- **Size:** 0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%