# RSM200S-32.768-6-TR-15PPM-NS1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RSM200S-32.768-6-TR-15PPM-NS1
- **Manufacturer:** Raltron Electronics
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rsm200s-32-768-6-tr-15ppm-ns1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rsm200s-32-768-6-tr-15ppm-ns1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 75 kΩ
- **Frequency:** 32.768 kHz
- **Frequency Tolerance:** ±15ppm
- **Height:** 0.098" (2.50mm)
- **Load Capacitance:** 6pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.315" L x 0.150" W (8.00mm x 3.80mm)