# RSF2B-105-JBW
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RSF2B-105-JBW
- **Manufacturer:** RCD Components
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rsf2b-105-jbw
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rsf2b-105-jbw#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Oxide Film
- **Features:** Moisture Resistant
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 235°C
- **Power (Watts):** 3W
- **Resistance:** 1 MΩ
- **Size:** 0.213" Dia x 0.591" L (5.40mm x 15.00mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%