# RSF200JR-73-68R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RSF200JR-73-68R
- **Manufacturer:** Yageo
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rsf200jr-73-68r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rsf200jr-73-68r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Oxide Film
- **Features:** Flame Proof, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 235°C
- **Power (Watts):** 2W
- **Resistance:** 68 Ω
- **Size:** 0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±300ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%