# RSF1JT47K0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RSF1JT47K0
- **Manufacturer:** Stackpole Electronics, Inc.
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rsf1jt47k0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rsf1jt47k0#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/RS/F1/JT/RSF1JT47K0CT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Oxide Film
- **Features:** Flame Retardant Coating, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 235°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 47 kΩ
- **Size:** 0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±200ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%