Part Number: RSF1JT390K Manufacturer: Stackpole Electronics, Inc. Category: Resistors Subcategory: Through Hole Resistors Product URL: https://distyparts.com/product/rsf1jt390k RFQ URL: https://distyparts.com/product/rsf1jt390k#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/RS/F1/JT/RSF1JT1K00CT-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/99/09/13990906-RSF1JT390K-ND.jpg Summary: RSF1JT390K is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Stackpole Electronics, Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: RSF1JT390K is a through hole resistors from Stackpole Electronics, Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Composition: Metal Oxide Film Features: Flame Retardant Coating, Safety Number of Terminations: 2 Operating Temperature: -55°C ~ 235°C Power (Watts): 1W Resistance: 390 kΩ Size: 0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm) Supplier Device Package: Axial Temperature Coefficient: ±200ppm/°C Tolerance: ±5% Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/stackpole-electronics-inc Category Page: https://distyparts.com/category/resistors/through-hole-resistors Canonical URL: https://distyparts.com/product/rsf1jt390k