# RSF1A-300-JTW
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RSF1A-300-JTW
- **Manufacturer:** RCD Components
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rsf1a-300-jtw
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rsf1a-300-jtw#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Oxide Film
- **Features:** Moisture Resistant
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 235°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 30 Ω
- **Size:** 0.134" Dia x 0.354" L (3.40mm x 9.00mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%