# RSF100JT-73-300K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RSF100JT-73-300K
- **Manufacturer:** Yageo
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rsf100jt-73-300k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rsf100jt-73-300k#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/13/93/36/13933661-300KW-1-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Oxide Film
- **Features:** Flame Proof, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 235°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 300 kΩ
- **Size:** 0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±300ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%