# RSF-868.300-7000-3030-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RSF-868.300-7000-3030-TR
- **Manufacturer:** Raltron Electronics
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** SAW Filters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rsf-868-300-7000-3030-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rsf-868-300-7000-3030-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Bandwidth:** 7MHz
- **Frequency:** 868.3MHz
- **Height (Max):** 0.058" (1.48mm)
- **Insertion Loss:** 2.5dB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)