# RSF-748.500-39000-1109-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RSF-748.500-39000-1109-TR
- **Manufacturer:** Raltron Electronics
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** SAW Filters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rsf-748-500-39000-1109-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rsf-748-500-39000-1109-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Bandwidth:** 39MHz
- **Frequency:** 748.5MHz
- **Height (Max):** 0.026" (0.65mm)
- **Insertion Loss:** 1.7dB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 0.043" L x 0.035" W (1.10mm x 0.90mm)