# RSF-1197.420-62400-1511-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RSF-1197.420-62400-1511-TR
- **Manufacturer:** Raltron Electronics
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** SAW Filters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rsf-1197-420-62400-1511-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rsf-1197-420-62400-1511-tr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Bandwidth:** 62.4MHz
- **Frequency:** 1.19742GHz
- **Height (Max):** 0.028" (0.70mm)
- **Insertion Loss:** 1.2dB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 0.059" L x 0.043" W (1.50mm x 1.10mm)