# RSB1A120JDS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RSB1A120JDS
- **Manufacturer:** Schneider Electric
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rsb1a120jds
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rsb1a120jds#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 33.3 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Material:** Silver Nickel (AgNi)
- **Contact Rating (Current):** 12 A
- **Mounting Type:** DIN Rail
- **Must Operate Voltage:** 9.6 VDC
- **Must Release Voltage:** 1.2 VDC
- **Operate Time:** 4 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 9 ms
- **Switching Voltage:** 400VAC, 300VDC - Max