# RSB1A120F7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RSB1A120F7
- **Manufacturer:** Schneider Electric
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rsb1a120f7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rsb1a120f7#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 14.4 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 120VAC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Material:** Silver Nickel (AgNi)
- **Contact Rating (Current):** 12 A
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Release Voltage:** 18 VAC
- **Operate Time:** 20 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 20 ms
- **Switching Voltage:** 250VDC - Max