# RSA-3500-085
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RSA-3500-085
- **Manufacturer:** RF Industries
- **Category:** Coaxial Connectors (RF)
- **Subcategory:** Coaxial Connector (RF) Assemblies
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rsa-3500-085
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rsa-3500-085#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Cable Group:** RG-405 (.085" Semi Rigid), Belden 1671A
- **Center Contact Material:** Brass
- **Connector Style:** SMA
- **Connector Type:** Plug, Male Pin
- **Contact Termination:** Solder
- **Fastening Type:** Threaded
- **Frequency:** 12.4 GHz
- **Housing Color:** Silver
- **Impedance:** 50Ohm