# RSA-15-100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RSA-15-100
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chassis Mount Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rsa-15-100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rsa-15-100#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/91/26/12912655-696-1942-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Element
- **Features:** Current Sense, Pulse Withstanding
- **Height:** 1.700" (43.18mm)
- **Lead Style:** M4 Threaded
- **Mounting Feature:** Flanges
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 60°C
- **Resistance:** 6.667 mΩ
- **Size:** 2.000" L x 1.252" W (50.80mm x 31.80mm)
- **Temperature Coefficient:** ±15ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.25%