# RRR015P03TL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RRR015P03TL
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rrr015p03tl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rrr015p03tl#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/2S/C5/86/2SC5866TLRDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.5A (Ta)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 30 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 4V, 10V
- **FET Type:** P-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 6.5 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 230 pF @ 10 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 540mW (Ta)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 160mOhm @ 1.5A, 10V
- **Supplier Device Package:** TSMT3
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±20V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 2.5V @ 1mA