# RRQ020P03TCR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RRQ020P03TCR
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rrq020p03tcr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rrq020p03tcr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/QS/T8/DK/QST8DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2A (Ta)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 30 V
- **Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):** 4V, 10V
- **FET Type:** P-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 3.2 nC @ 5 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 230 pF @ 10 V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 1.25W (Ta)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 160mOhm @ 2A, 10V
- **Supplier Device Package:** TSMT6 (SC-95)
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs (Max):** ±20V
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 2.5V @ 1mA