# RR9KI1500T00NAIMR6B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RR9KI1500T00NAIMR6B
- **Manufacturer:** GlobTek, Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rr9ki1500t00naimr6b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rr9ki1500t00naimr6b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CCC, CE, cETLus, EAC, ETL, FCC, LPS, PSE, RCM, S-Mark, UKRSepro, UL, VCCI
- **Cord Length:** 47.2" (1.20m)
- **Current:** 1.5A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Desktop, Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** IEC 320-C8, Multi-Blade (Single Blade Included)
- **Input Type:** Cord (Sold Separately), Multi-Blade (Single Blade Included)
- **No Load Power Consumption:** 75mW (Max)
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug Kit, (1.3mm x 3.5mm, 2.1mm x 5.5mm, 2.5mm x 5.5mm)
- **Power (Watts):** 36 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 4.00" L x 1.83" W x 1.50" H (101.7mm x 46.5mm x 38.2mm)
- **Standard Number:** 1310; 60335-1; 60601-1-11; 60601-1-2; 60950-1; 62368-1
- **Voltage:** 24V