# RR9KI1250CCPCIMRVB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RR9KI1250CCPCIMRVB
- **Manufacturer:** GlobTek, Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rr9ki1250ccpcimrvb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rr9ki1250ccpcimrvb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
- **Cord Length:** 72" (1.83m)
- **Current:** 1.25A
- **Efficiency:** Level V
- **Form:** Desktop, Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** IEC 320-C8, Multi-Blade (Sold Separately)
- **Input Type:** Cord, Multi-Blade (Sold Separately)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 30 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 4.00" L x 1.87" W x 1.45" H (101.6mm x 47.5mm x 36.7mm)
- **Standard Number:** 60335-1; 60601-1; 62368-1; 60950-1
- **Voltage:** 24V