# RR3PA-ULDC48V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RR3PA-ULDC48V
- **Manufacturer:** Idec
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rr3pa-uldc48v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rr3pa-uldc48v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 30 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 48VDC
- **Contact Form:** 3PDT (3 Form C)
- **Contact Material:** Silver (Ag)
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Features:** Lighted Indicator
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 38.4 VDC
- **Must Release Voltage:** 4.8 VDC
- **Operate Time:** 25 ms
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 40°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 25 ms
- **Switching Voltage:** 240VAC, 30VDC - Max
- **Termination Style:** Plug In, 11 Pin (Octal)