# RR3B-ULDC24V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RR3B-ULDC24V
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rr3b-uldc24v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rr3b-uldc24v#rfq
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 60 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** 3PDT (3 Form C)
- **Contact Material:** Silver (Ag)
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Features:** Lighted Indicator
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 19.2 VDC
- **Must Release Voltage:** 2.4 VDC
- **Operate Time:** 25 ms
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 40°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 25 ms
- **Switching Voltage:** 240VAC, 30VDC - Max
- **Termination Style:** Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)