# RR2KP-UDC12V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RR2KP-UDC12V
- **Manufacturer:** Idec
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rr2kp-udc12v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rr2kp-udc12v#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/65/12866579-1885-1039-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 120 mA
- **Coil Type:** Latching, Dual Coil
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Material:** Silver (Ag)
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 9.6 VDC
- **Operate Time:** 25 ms
- **Operating Temperature:** -5°C ~ 40°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Switching Voltage:** 240VAC, 30VDC - Max
- **Termination Style:** Plug In, 11 Pin (Octal)