# RR274EA-400TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RR274EA-400TR
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rr274ea-400tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rr274ea-400tr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/RR/27/4E/RR274EA-400DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10 A @ 400 V
- **Diode Configuration:** 2 Independent
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (Max)
- **Speed:** Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TSMD5
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.1 V @ 500 mA