# RR1BA-ULDC12V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RR1BA-ULDC12V
- **Manufacturer:** Idec
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rr1ba-uldc12v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rr1ba-uldc12v#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/86/12868613-1885-1837-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 120 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Material:** Silver (Ag)
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Features:** Lighted Indicator
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 9.6 VDC
- **Must Release Voltage:** 1.2 VDC
- **Operate Time:** 25 ms
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 40°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 25 ms
- **Switching Voltage:** 240VAC, 30VDC - Max
- **Termination Style:** Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)