# RR0816P-3570-D-54A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RR0816P-3570-D-54A
- **Manufacturer:** Susumu
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rr0816p-3570-d-54a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rr0816p-3570-d-54a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/RR/08/P1/RR08P100KDDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thin Film
- **Height:** 0.020" (0.50mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Power (Watts):** 0.063W, 1/16W
- **Resistance:** 357 Ω
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Supplier Device Package:** 0603
- **Temperature Coefficient:** ±25ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.5%