# RR03J1R0TB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RR03J1R0TB
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rr03j1r0tb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rr03j1r0tb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Features:** Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 235°C
- **Power (Watts):** 3W
- **Resistance:** 1 Ω
- **Size:** 0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±300ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%