# RR01J22RTB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RR01J22RTB
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rr01j22rtb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rr01j22rtb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Features:** Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 235°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 22 Ω
- **Size:** 0.102" Dia x 0.268" L (2.60mm x 6.80mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±300ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%