# RQRA-4130-4730
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RQRA-4130-4730
- **Manufacturer:** Raltron Electronics
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** VCOs (Voltage Controlled Oscillators)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rqra-4130-4730
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rqra-4130-4730#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **2nd Harmonic, Typ (dBc):** -15
- **Frequency:** 4.43GHz
- **Frequency Range:** 4.13 ~ 4.73GHz
- **Height:** 0.241" (6.11mm)
- **Icc Max:** 28mA (Typ)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Phase Noise Typ (dBc:** -88
- **Power (dBm):** 0 ±3
- **Pushing (MHz:** 5
- **Size:** 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
- **Tuning Voltage (VDC):** 0.2 V ~ 7 V
- **Voltage:** 5V