# RQRA-2060-2130-CR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RQRA-2060-2130-CR
- **Manufacturer:** Raltron Electronics
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** VCOs (Voltage Controlled Oscillators)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rqra-2060-2130-cr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rqra-2060-2130-cr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **2nd Harmonic, Typ (dBc):** -25
- **Frequency:** 2.095GHz
- **Frequency Range:** 2.06 ~ 2.13GHz
- **Height:** 0.232" (5.89mm)
- **Icc Max:** 40mA
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Phase Noise Typ (dBc:** -110
- **Power (dBm):** 0 ±3
- **Pushing (MHz:** 0.5
- **Size:** 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
- **Tuning Voltage (VDC):** 0.3 V ~ 4.7 V
- **Voltage:** 5V