# RQRA-1560-1615-CR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RQRA-1560-1615-CR
- **Manufacturer:** Raltron Electronics
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** VCOs (Voltage Controlled Oscillators)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rqra-1560-1615-cr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rqra-1560-1615-cr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **2nd Harmonic, Typ (dBc):** -15
- **Frequency:** 1.5875GHz
- **Frequency Range:** 1.56 ~ 1.615GHz
- **Height:** 0.232" (5.89mm)
- **Icc Max:** 25mA (Typ)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Phase Noise Typ (dBc:** -112
- **Power (dBm):** 3 ±3
- **Pushing (MHz:** 1
- **Size:** 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
- **Tuning Voltage (VDC):** 0.3 V ~ 4.7 V
- **Voltage:** 5V