# RQRA-1000-2000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RQRA-1000-2000
- **Manufacturer:** Raltron Electronics
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** VCOs (Voltage Controlled Oscillators)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rqra-1000-2000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rqra-1000-2000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **2nd Harmonic, Typ (dBc):** -10
- **Frequency:** 1.5GHz
- **Frequency Range:** 1 ~ 2GHz
- **Height:** 0.162" (4.11mm)
- **Icc Max:** 25mA
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Phase Noise Typ (dBc:** -95
- **Power (dBm):** 9 ±3
- **Pushing (MHz:** 2.5
- **Size:** 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
- **Tuning Voltage (VDC):** 1 V ~ 20 V
- **Voltage:** 10V