# RQRA-0805-0900
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RQRA-0805-0900
- **Manufacturer:** Raltron Electronics
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** VCOs (Voltage Controlled Oscillators)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rqra-0805-0900
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rqra-0805-0900#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **2nd Harmonic, Typ (dBc):** -15
- **Frequency:** 852.5MHz
- **Frequency Range:** 805 ~ 900MHz
- **Height:** 0.162" (4.11mm)
- **Icc Max:** 20mA (Typ)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Phase Noise Typ (dBc:** -105
- **Power (dBm):** 2 ±3
- **Pushing (MHz:** 2
- **Size:** 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
- **Tuning Voltage (VDC):** 0.5 V ~ 5 V
- **Voltage:** 5V