# RQRA-0140-0250
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RQRA-0140-0250
- **Manufacturer:** Raltron Electronics
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** VCOs (Voltage Controlled Oscillators)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rqra-0140-0250
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rqra-0140-0250#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **2nd Harmonic, Typ (dBc):** -14
- **Frequency:** 195MHz
- **Frequency Range:** 140 ~ 250MHz
- **Height:** 0.162" (4.11mm)
- **Icc Max:** 15mA (Typ)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Phase Noise Typ (dBc:** -106
- **Power (dBm):** 3 ±3
- **Pushing (MHz:** 1.5
- **Size:** 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
- **Tuning Voltage (VDC):** 0.5 V ~ 18 V
- **Voltage:** 5V