# RQ73C2B309RBTD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RQ73C2B309RBTD
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rq73c2b309rbtd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rq73c2b309rbtd#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/A1/39/97/A139978DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/A1/40/93/A140938DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thin Film
- **Features:** Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
- **Height:** 0.030" (0.75mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.4W, 2/5W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 309 Ω
- **Size:** 0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
- **Supplier Device Package:** 1206
- **Temperature Coefficient:** ±10ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.1%