# RQ73C1E5K23BTD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RQ73C1E5K23BTD
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rq73c1e5k23btd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rq73c1e5k23btd#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/A1/39/97/A139978DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/A1/40/85/A140854DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thin Film
- **Features:** Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
- **Height:** 0.016" (0.40mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.063W, 1/16W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 5.23 kΩ
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- **Supplier Device Package:** 0402
- **Temperature Coefficient:** ±10ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.1%