# RPS8-750ATX-XE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RPS8-750ATX-XE
- **Manufacturer:** Advantech Corp
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rps8-750atx-xe
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rps8-750atx-xe#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CCC, CE, CUL, TUV
- **Current:** 4 A
- **Efficiency:** 80%
- **Features:** PFC, PMBus聶
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 5
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 60°C
- **Power (Watts):** 750W
- **Size:** 7.87" L x 5.91" W x 3.31" H (200.0mm x 150.0mm x 84.0mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 5V