# RPS-400ATX-ZE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RPS-400ATX-ZE
- **Manufacturer:** Advantech Corp
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rps-400atx-ze
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rps-400atx-ze#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CCC, TUV, UL
- **Current:** 500 mA
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 5
- **Power (Watts):** 400W
- **Size:** 7.28" L x 5.91" W x 3.39" H (184.9mm x 150.1mm x 86.1mm)