# RPMH24-1.5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RPMH24-1.5
- **Manufacturer:** Recom Power
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rpmh24-1-5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rpmh24-1-5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 1.5A
- **Efficiency:** 92%
- **Features:** Adjustable Output, Remote Sense
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 100°C (With Derating)
- **Size:** 0.48" L x 0.48" W x 0.15" H (12.2mm x 12.2mm x 3.8mm)
- **Type:** Non-Isolated PoL Module
- **Voltage:** 26V