# RPMH24-1.5-EVM-1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RPMH24-1.5-EVM-1
- **Manufacturer:** Recom Power
- **Category:** Development Boards, Kits, Programmers
- **Subcategory:** Evaluation Boards - DCDC & ACDC (Off-Line) SMPS
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rpmh24-1-5-evm-1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rpmh24-1-5-evm-1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Board Type:** Fully Populated
- **Current:** 1.5A
- **Main Purpose:** DC/DC, Step Down
- **Outputs and Type:** 1, Non-Isolated
- **Supplied Contents:** Board(s)
- **Voltage:** 26V ~ 60V