# RPER72A221K2P1B03B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RPER72A221K2P1B03B
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rper72a221k2p1b03b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rper72a221k2p1b03b#rfq
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 220 pF
- **Height:** 0.197" (5.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.098" (2.50mm)
- **Lead Style:** Formed Leads - Kinked
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
- **Temperature Coefficient:** X7R
- **Tolerance:** 卤10%
- **Voltage:** 100V