# RPE5C1H822J2K1C03B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RPE5C1H822J2K1C03B
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rpe5c1h822j2k1c03b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rpe5c1h822j2k1c03b#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/18/63/94/1863948-490-3673-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 8200 pF
- **Height:** 0.197" (5.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.197" (5.00mm)
- **Lead Style:** Formed Leads
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.197" L x 0.124" W (5.00mm x 3.15mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 50V