# RPE5C1H151J2S1A03A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RPE5C1H151J2S1A03A
- **Manufacturer:** Murata Manufacturing Co., Ltd.
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Ceramic Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rpe5c1h151j2s1a03a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rpe5c1h151j2s1a03a#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/0-/91/490-9145-3-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/18/63/91/1863915-490-3617-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 150 pF
- **Height:** 0.197" (5.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.098" (2.50mm)
- **Lead Style:** Formed Leads - Kinked
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
- **Temperature Coefficient:** C0G, NP0
- **Tolerance:** 卤5%
- **Voltage:** 50V