# RP8100B1M1CEBLKGRNNIL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RP8100B1M1CEBLKGRNNIL
- **Manufacturer:** E-Switch
- **Category:** Switches
- **Subcategory:** Pushbutton Switches
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rp8100b1m1ceblkgrnnil
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rp8100b1m1ceblkgrnnil#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/15/03/67/15036737-EG4961-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actuator Marking:** No Marking
- **Actuator Type:** Round, Button
- **Circuit:** SPST-NO
- **Color:** Green
- **Current Rating (Amps):** 125mA (AC), 100mA (DC)
- **Ingress Protection:** IP67 - Dust Tight, Waterproof
- **Mounting Type:** Panel Mount, Snap-In
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 85°C
- **Panel Cutout Dimensions:** Circular - 13.60mm Dia
- **Switch Function:** Off-Mom
- **Termination Style:** Solder Lug
- **Type:** Standard
- **Voltage Rating:** 125 V