# RP73D2B10RBTDF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** RP73D2B10RBTDF
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/rp73d2b10rbtdf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/rp73d2b10rbtdf#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/A1/30/57/A130574DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thin Film
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 0.25W, 1/4W
- **Resistance:** 10 Ω
- **Size:** 0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
- **Supplier Device Package:** 1206
- **Temperature Coefficient:** ±15ppm/°C
- **Tolerance:** ±0.1%